תכנון אדריכלי image
ההגדרה של "אדריכלות" היא אמנות הבנייה, תחום שעוסק בתכנון ועיצוב מבנים וחללים. העיסוק במבנה ובחלל כולל את הסביבה הבנויה הכוללת ברמת המאקרו, כתכנון עירוני, עד לעיצוב פרטי המבנה והריהוט ברמת המיקרו.
תחום האדריכלות הוא תחום מאוד רחב המשתרע מהתכנון העירוני האורבני ועד לתכנון הבניין והדירה הפרטית.
יש אדריכלים המתמחים בתחומים שונים, כגון אדריכלות פנים, אדריכלות מגורים, אדריכלות מבני ציבור, אדריכלי נוף ומתכנני ערים.
בעלי מקצוע שאינם אדריכלים, עוסקים בענף ספציפי בתחום האדריכלות, כמו מעצבי פנים המתמחים בכל הקשור לפנים המבנה, מעצבי מטבחים וריהוט ,מעצבי גינות ועוד. בתהליך התכנון, יכול האדריכל לפעול לבדו בתחומים השונים, ויכול גם לצרף אליו בעלי מקצוע העוסקים בתחום התמקצעתם בהנחיית האדריכל, הנקראים 'יועצים' בשפה אדריכלית, כמו: מהנדס בניין, יועץ בטיחות, יועץ נגישות, יועץ אינסטלציה, יועץ חשמל ,ועוד.

תהליך התכנון האדריכלי מתחיל אצל הלקוח, בדרך כלל הלקוח לפני שפונה לאדריכל כבר "התבשל" עם עצמו ויודע מה הרצון שלו ומה החלום שלו, האדריכל צריך לדעת לתרגם את רצון הלקוח וחלומותיו לשפת התכנון והאדריכלות.
כשפונה אלינו לקוח ומבקש את שירותינו ,תחילה אנחנו מבררים מה השאיפות ומה הרצונות שלו ובונים יחד פרוגרמה מקצועית המשקפת את כל רצונותיו.
כשלב שני אנחנו מבררים מה הם זכויות הבניה שניתן לממש, מה הם קווי הבניין (מרווח שיש להשאיר בין גבול המגרש למבנה) ואלו "תקלות" עשויות להתרחש בתהליך הוצאת היתר הבניה.

רק לאחר בירור מעמיק לגביי זכויות הבניה , בדיקת המבנה הקיים (במקרה של הרחבת בניה) ניתן לגשת לתכנון מפורט.
התכנון המוקדם מתאר בצורה עקרונית את המבנה וממחיש בצורה גרפית את חלוקת החדרים, מיקום הריהוט ,מיקום פתחים חלונות ודלתות, סידור כלים סניטריים ,מיקום חדר מדרגות, תכנון סביבתי ,ועוד.
לעתים אנחנו משתמשים גם בהדמיות להבנת התכנון ולהמחשה ברורה יותר ללקוח.

לאחר החלטה על החלופה הנבחרת אנו מתחילים בהכנת תכנית "הגשה" לרשות המקומית לצורך קבלת היתר בניה, תכנית זאת כוללת את כל מרכיבי המבנה, חתכים חזיתות, תכנית גגות, פרטי בניין ,חישובי שטחים ,ועוד. התכנית מוגשת לוועדה המקומית בקנ"מ של 1:100
כיום הליך ההגשה מתבצע דרך אתר ממשלתי "רישוי זמין" ומצריך כרטיס חכם, רק אדריכל/מהנדס שהוא בעל מקצוע בתחום הבניה רשאי להגיש תכנית לוועדות המקומיות.

הליך ההגשה הוא בדרך כלל הליך מורכב הכולל מספר שלבים: הזמנת "תיק מידע תכנוני", הגשת תכנית ל"בקרה מרחבית", קבלת החלטת הועדה המקומית, הגשת אישורים לשלב "בקרת תכן", קבלת היתר בניה, הגשת בקשה ל"התחלת עבודה" ובסיום הבניה "בקשה לטופס גמר".

כל שלב בתהליך מצריך אישורים מגורמים שונים, אישורים של בעלי מקצוע נוספים ,צירוף של מסמכים וחתימות, לעתים תיקון תכנית הבקשה ,תשלום לגופים עירוניים וכד'.

אנו מלווים את כל התהליך מתחילת התכנון ועד להשלמתו הסופית של המבנה וקבלת טופס גמר בניה.
לאחר שנים רבות בתחום התכנון והכרת כל תהליכי התכנון והכרת ועדות התכנון השונות נשמח לתת לכם את שירותנו המקצועיים.

פנו עוד היום...